Laureaci pierwszego etapu konkursu Wizja Wypoczynku 12 którzy przez tydzień współpracowali w Dobrodzieniu z lokalnymi producentami mebli, spotkali się ponownie tym razem w Krakowie w Galerii Tetmajera 83 na gali wręczenia nagród pieniężnych i wystawie prototypów meblowych. Fotograficzną prezentację zmagań podczas warsztatów przedstawił sekretarz konkursu Jan Cegiełka, nagrody wręczali arch. Iwona Szymanik (WSC Graphisoft Poland) oraz Piotr Kler (Potr Kler Fundacja).

Do drugiego etapu dostały się cztery zdolne kobiety: Joanna Lenart, Emilia Gabryjel, Agnieszka Pluszczewicz i Alicja Plewako. Finalnie powstały dwa zespoły: pierwszy, współpracujący z markami KLER oraz MEBLE JONCZYK oraz drugi, pod opieką marki Sit-Sit i NOVELLE.

W wyniku współpracy Joanny Lenart i Emilii Gabryjel z marką KLER S.A. powstał obibok – zaspokaja potrzeby leniuchowania.

Tak niewiele przecież obecnie próżnujemy. Ciągła praca, życie w biegu, wypełnione po brzegi rozmaitymi zajęciami i obowiązkami. A gdyby tak spędzić chwilę na wygodnej sofie, czytając dobrą książkę, pijąc kawę albo zwyczajnie uciąć sobie drzemkę?

Główną zaletą obiboka jest niezaprzeczalna siła przyciągania. Jeśli ktoś już na obiboku zalegnie – nie będzie chciał prędko wstać. obibok pozwoli na rozkoszowanie się chwilą błogiego odpoczynku. obibok składa się z dwóch obrotowych, tapicerowanych modułów, przymocowanych do drewnianej podstawy. Mebel oferuje różne formy wypoczynku dzięki możliwości obracania każdego modułu o 90°.

Oba moduły posiadają dodatkowy system umożliwiający zginanie mniejszej części, pozwalając na 6 – stopniową regulację zagłówka / oparcia. Ważnym elementem są dwie poduchy nakładane na moduły po obu stronach mebla. Dzięki nim obibok staje się bardzo komfortowy. Zapewniają one zarówno wygodne podparcie pod głowę (w wersji „daybed”) jak i pod lędźwie (w przypadku sofy). Do zestawu należą także dwie mniejsze poduszki.

Ten sam zespół we współpracy z firmą Meble Jonczyk zrealizował s’nap – leżak.

nap – drzemka

snap – pstryknięcie palców

s’nap to leżak, który pozwala odpoczywać w dwóch pozycjach – siedzącej i półleżącej – i zmieniać je jak na pstryknięcie palców.

Wszystkie formy relaksu dozwolone.

– fotel | leżak jak naprostszy w formie;

– regulacja siedzenia bez użycia dodatkowych mechanizmów;

– sposób zmiany położenia oparty jedynie na zmianie środka ciężkości (od użytkownika wymaga to chwilowego mocniejszego oparcia się – resztę pracy wykona s’nap za pomocą precyzyjnie wyprofilowanych płóz);

Agnieszka Pluszczewicz i Alicja Plewako współpracowały z marką Novelle oraz Sit-sit

 

Z Novelle projektantki zrealizowały – IXO to mebel zaprojektowany z myślą o przedpokoju, lecz ze względu na swoją funkcjonalność idealnie wpisuje się również w inne pomieszczenia. Jego niewielkie gabaryty sprawiają, że spisze się także w przestrzeni małego mieszkania.

Można powiedzieć, że przedpokój stanowi wizytówkę naszego domu, jest miejscem, które ukazuje się jako pierwsze naszym gościom. Jednocześnie jest często pomijane w aranżacji, a na rynku wciąż można nabyć niewiele produktów dedykowanych temu pomieszczeniu. 

 Mebel łączy w sobie funkcje: siedziska, schowka na podręczne drobiazgi i półki. Dzięki lekkiej formie uniesionej na wysokich nóżkach w łatwy sposób utrzymamy pod nim czystość oraz schowamy ulubione obuwie. Ponadto w naszym meblu nie zabrakło dbałości o detale takie jak wykończenie jednej z nóżek kolorem miedzi, użycie frezu na froncie szuflady czy wykorzystanie wysokiej jakości tkaniny.

We współpracy z Sit-sit powstały dwa projekty Jasio to prosta propozycja do minimalistycznych wnętrz, dla osób poszukujących wielofunkcyjnych rozwiązań. W zestaw wchodzą cztery poduszki oraz siedzisko będące ich powiększeniem. Duży Jasiek umożliwia bardzo wygodne siedzenie, podparcie pleców oraz łokci. Dzięki zastosowanemu wypełnieniu, jakim jest bardzo lekki granulat styropianowy, dużego Jasia możemy dowolnie formować, natomiast to samo wypełnienie powtórzone w małych poduszkach zapewnia stabilność siedziska.

 

ZenON to wieszany na ścianie zagłówek. Dzięki odpinanym modułom zagłówek może być dopasowany do materaca. Produkt idealnie sprawdzi się również jako wygodne oparcie wzdłuż pojedynczego łóżka. Z ZenONa możemy także korzystać podczas odpoczynku, medytacji oraz domowych ćwiczeń,

w zależności od potrzeb tworząc podgłówek, oparcie, trójwarstwowe siedzisko itp. Produkt posiada aż sześć dekoracyjnych uchwytów. Uchwyty zostały wykonane w taki sposób, aby umożliwić zawieszenie produktu w dowolnej konfiguracji.

Wszystkie powstałe projekty zostały poddane ocenie Jury konkursowego, w składzie: Piotr Kler (Fundacja Piotra Klera), arch. Romuald Loegler (Atelier Loegler Architekci sp. z o.o.), arch. Ewa Kuryłowicz (Fundacja Stefana Kuryłowicza), arch. Witold Szymanik (WSC),  Ewa Gołębiowska (Zamek Cieszyn), Magdalena Kiełkiewicz (Colorofon), Katarzyna Pełka – Bura (Wzorro Design).

Główną nagrodę  – 10 tys. dla najlepszej pary otrzymały Joanna Lenart i Emilia Gabryjel za sofę “obibok” wykonaną we współpracy z marką Kler. Za współpracę z pozostałymi producentami pary projektantek otrzymały wyróżnienia po 2 tys. złotych.