Na posiedzeniu 11 czerwca w Warszawie, Jury Konkursu WIZJA WYPOCZYNKU – SKANDYNAWSKI FUNKCJONALIZM dokonało oceny prac i wyłoniło laureatów.

Oto do kogo powędrują nagrody, oraz zaproszenia do udziału w drugim etapie konkursu :

 

I NAGRODA, autor Karol Murlak. Warszawa

 

Nasze Jury wybrało do głównej nagrody pracę sygnowaną godłem KM191182. Projekt jest trafną i efektowną odpowiedzią na zadane założenia konkursowe przy okazji nie ma w sobie ani cienia przesady ani braków konstrukcyjnych. Wielofunkcyjna forma sofy pozwala na zmianę kierunku siedzenia lub zamianę w mebel do spania za pomocą prostego przekładania elementów.

Mimo braku opisu projektu na planszach forma podania i schemat funkcjonalny jest bardzo czytelny i zrozumiały. Zaprojektowany mebel posiada potencjał produkcyjny i handlowy oraz daje możliwość wykończenia go nie tylko w skórze ale też w innych materiałach. Prosta nie pretensjonalna bryła stanowi ciekawy element uzupełnienia różnego rodzaju wnętrz zarówno pod względem stylistycznym jak i użytkowym.

Za estetyką zaproponowanego produktu podąża minimalistycznie zaznaczone, neutralne wnętrze nawiązujące do skandynawskich korzeni, szacunku dla naturalnych materiałów i oszczędnych środków wyrazu.

Komentarz: Magdalena Kiełkiewicz COLOROFON

 

 

II NAGRODA, autorka Małgorzata Łyszczarz. Kluczbork

 

w konkursie KLER edycja 2015 (8-a) została przyznana pracy o symbolu DNL 252 za projekt fotela na stalowym stelażu. Fotel lekki i dynamiczny w wyrazie, nie wymaga w swojej budowie spawania, elementy z blachy stalowej są skręcane. Grubości blachy nie określono, nie podanteż sposobu przymocowania poduszek do podkonstrukcji mebla, ale jury zakłada, że jest to możliwe na etapie uszczegółowienia projektu. Zwraca uwagę profilowanie poduszek akcentujące sposób pracy zaprojektowanej formy mebla. Fotel został zaprezentowany w pomieszczeniu o nastroju, który może kojarzyć się z esencją skandynawskości – o czym świadczą drewniane deski podłogi i architektoniczny beton ścian, jak też ascetyczne dozowanie barw. Całość stanowi wysmakowaną propozycję sprzętu przemyślanego i eleganckiego, będącego dobrą odpowiedzią na pytanie postawione w konkursie

Komentarz: Arch. Ewa Kuryłowicz SARP

 

 

III NAGRODA, autorka Kinga Pawlik. Oświęcim

 

Jury zauważa pracę z uwagi na jej estetyczny charakter oparty o prostą formę, zakorzenioną i inspirowaną naturą. Pomimo braku zdefiniowania materiału i opisu technologii wykonania stylizacja mebla wpisuje się dobrze w klimat skandynawskiej estetyki stawiającej na plan pierwszy racjonalizm i walor użytkowy wynikający z wymagań ergonomii. Ciekawą propozycją jest możliwość kolorystycznego dostosowania mebla do gamy kolorystycznej wnętrz, dzięki tapicerowanym wkładom siedziska-oparcia. Fotel ma szansę dobrze komponować się z handlową ofertą skandynawskich mebli.

Komentarz: Arch. Romuald Loegler ARCHITEKTURA&BIZNES

 

 

WYRÓŻNIENIE, autorka Patrycja Kryszczuk. Oława

 

SCANDI – AK 2107 mebel charakteryzuje się prostą formą. Autor zwraca uwagę na wielofunkcyjność projektu. Ciekawym rozwiązaniem jest wysuwany pojemnik w kształcie walizki, który można wyciągnąć z korpusu mebla. Elemant ten może być personalizowany co zwraca uwagę na projekt. Przedstawienie koncepcji zostało zrealizowane w sposób przejrzysty, czytelny dla odbiorcy. Propozycja możliwa do wdrożenia.

Komentarz: Katarzyna Pełka WZORRO

 

 

WYRÓŻNIENIE, autorka Iwona Lisiecka. Kraków

 

Zaproponowane przez autora w projekcie o symbolu LK389 dwie bryły mebla wypoczynkowego zwracają uwagę swoją prostą formą. Elementy zestawu dają możliwość zestawiania w różnych konfiguracjach co sprawia że mebel może być wielofunkcyjny. Od wypoczynku do relaksu w zależności od potrzeb użytkownika meble będą służyły nieszablonowemu stylowi życia. Rzeźbiarskie bryły tapicerowane zostały dobrze podkreślone stalowymi płozami nóżek co sprawia że meble mają nowoczesny charakter. Nie zostały doprecyzowane przez autora szczegóły łączenia elementów ani opisy wymiarów, ale z przedstawionych konfiguracji wynika mobilny charakter zaproponowanych oparć co znacznie poszerza walory użytkowe. Aranżacja wnętrza utrzymana w zawężonej gamie barw dobrze wpisuje się w skandynawski klimat, poszerzenie i ożywienie kolorystyki bardziej dopasowało by tą propozycję do młodego odbiorcy do którego wydaje się jest adresowana.

Komentarz: Piotr Kler

 

 

WYRÓŻNIENIE, autorka Katarzyna Szczęsna. Parczew

 

Sofa OLDMOD łączy elementy tradycji i nowoczesności podobnie jak wiele elementów w kolekcjach skandynawskich producentów. Daje to atut uniwersalności pozwalający komponować je w wielu konfiguracjach w różnorodnym towarzystwie. Autor projektu nie precyzuje co jest przedmiotem opracowania czy jest to wyłącznie sofa z wymienną nadstawką w postaci pufy i stolika czy jest nią przystawka pełniąca funkcję stolika lub pufy jak sugeruje wizualizacja.

To drugie rozwiązanie wydało nam się interesujące ponieważ rozszerza paletę funkcjonalności tego projektu. Zaproponowana w aranżacji kolorystyka z zakresu bezpiecznych, utrzymana jest w tanacjach natury co czyni ją uniwersalną i dedykuje ją klientaowi z bardziej klasycznymi upodobaniami estetycznymi. Oszczędność elementów w aranżacji wnętrza dobrze wpisuje się w skandynawski temperament co sprawia że zamysł zawarty w założeniach konkursowych został prawidłowo zrealizowany.

Komentarz: Jan Cegiełka

 

 

Z pośród nadesłanych prac jury postanowiło także wyróżnić zaproszeniem na warsztaty DOBRY TYDZIEŃ PROJEKTANTA autorów: Iwo Reszczyńskiego z Krakowa oraz Wojciecha Szczupaka z Wrocławia.

1 murlak_I_nagroda2
I NAGRODA, KAROL MURLAK
1 murlak_I_nagroda
I NAGRODA, KAROL MURLAK
2 łyszczarz_II_nagroda2
II NAGRODA, MAŁGORZATA ŁYSZCZARZ
2 łyszczarz_II_nagroda
II NAGRODA, MAŁGORZATA ŁYSZCZARZ
3 pawlik_III_nagroda2
III NAGRODA, KINGA PAWLIK
3 pawlik_III_nagroda
III NAGRODA, KINGA PAWLIK
4 kryszczuk_wyróżnienie2
WYRÓŻNIENIE, PATRYCJA KRYSZCZUK
4 kryszczuk_wyróżnienie
WYRÓŻNIENIE, PATRYCJA KRYSZCZUK
5 szczęsna_wyróżnienie2
WYRÓŻNIENIE, KATARZYNA SZCZĘSNA
5 szczęsna_wyróżnienie
WYRÓŻNIENIE, KATARZYNA SZCZĘSNA
6 lisiecka_wyróżnienie2
WYRÓŻNIENIE, IWONA LISIECKA
6 lisiecka_wyróżnienie
WYRÓŻNIENIE, IWONA LISIECKA
7 szczupak_zaproszenie2
ZAPROSZENIE, WOJCIECH SZCZUPAK
7 szczupak_zaproszenie
ZAPROSZENIE, WOJCIECH SZCZUPAK
8 reszczyński_zaproszenie
ZAPROSZENIE, IWO RESZCZYŃSKI
8 reszczyński_zaproszenie2
ZAPROSZENIE, IWO RESZCZYŃSKI