W dobie modnej dzisiaj dyskusji o designie, plener pokazał inny nurt działań w dziedzinie sztuki użytkowej – wywodzący się z celebracji formy. Dla rzeźbiarza kryterium wartości przedmiotu jest właśnie estetyka formy. Designerzy często odżegnują się od swoich dążeń do tworzenia przedmiotów fascynujących formą, rzeźbiarze stawiają to sobie za nadrzędny cel. Designerzy opracowują produkt do masowej produkcji.

Rzeźbiarze osobiście wykonują pojedynczy egzemplarz dlatego jest on zawsze niepowtarzalny i cenny. Niepowtarzalny charakter formy doskonale uzupełnia niepowtarzalność użytych naturalnych materiałów – głównie drewna.

Plener odbył się w Dobrodzieniu w terminie od 4-18 czerwca. W poniedziałek 9 czerwca zaprosiliśmy na dzień otwarty na plenerze a we środę 18 czerwca na wystawę prac poplenerowych w Dobrotece. Uczestnikami było 9 profesjonalnych artystów rzeźbiarzy oraz studentów wydziałów rzeźby uczelni artystycznych zaproszonych imiennie przez Organizatora.
Ada Birecka studentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
Dariusz J. Nowak pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Tomasz Tomaszewski pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Andrzej Kosowski pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Maciej Tabor absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Marek Ruszkowski absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Wit Piechurski pracownik naukowy Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
Patryk Wojda student Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
Monika Jaszczak absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im Mikołaja Kopernika w Toruniu

Przedmiotem działań artystów była forma lub zestaw form mających zastosowanie użytkowe (siedzisko, stół, krzesło, bujak, biurko, ławeczka itp.) Podstawowym materiałem do realizacji było drewno lite. Uczestnicy przekazali nieodpłatnie Organizatorowi jedną z prac powstałych na plenerze oraz udostępnili pozostałe na ekspozycje wystawiennicze.

Partnerami pleneru byli producenci mebli z regionu. Plener był ważnym elementem Śląskiego Czerwca Projektowego promującym kreatywne podejście do kształtowania otoczenia człowieka. Prace z pleneru opatrzone katalogiem będą prezentowane na licznych wystawach w centrach designu i będą stanowić bazę pierwszej w Polsce ekspozycji rzeźby użytkowej. Zamierzeniem organizatora jest tworzenie klimatu na wykorzystywanie rzeźbiarskich form w aranżacji wnętrz użytkowych poprzez ich eksponowanie, promocję i dystrybucję.

Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski DSC01587 Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski Plener Rzeźbiarski DSC01669 Plener Rzeźbiarski