W piątek, 20 czerwca, w Instytucie Sztuki obędzie się wykład dr Aleksandry Gizy pod tytułem „Odpowiedzialni za jutro. Projektowanie zmienia świat”.

Dr Aleksandra Giza ukończyła Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział w Katowicach, gdzie w roku 1989 podjęła prace. Po otrzymaniu grantu UNESCO-Ashberg w 1996 wzięła udział w 2 letnim programie w Jan Van Eyck Akademie w Maastricht w Holandii. W 1998 wyjechała do USA gdzie wykłada projektowanie w Katedrze Komunikacji Wizualnej, Szkoły Sztuk Pięknych w Northern Illinois University. Od roku 2014 pracuje również w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W swej pracy naukowej skupia się na wpływie warunków kulturowych i historycznych na współczesny dizajn. Innym nurtem jej zainteresowań jest niekonwencjonalna typografia. Aleksandra Giza projektuje plakaty i książki, pełni funkcje kuratorskie, a także pisze o projektowaniu. Wykłada w szkołach Europy, Ameryki i Azji. Od 2005 roku prowadzi programy zagraniczne o profilu projektowym dla studentów Northern Illinois University.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 20 czerwca 2014 o godz. 16.00 do Instytutu Sztuki w Opolu, ul. Wrocławska 4. Wykład odbędzie się także 25. czerwca w dobrodzieńskiej Dobrotece.

Aleksandra Giza