Po raz dziewiąty rozstrzygnięto konkurs „Śląska Rzecz”, który organizuje Zamek Cieszyn. Nagrody zdobywają w nim najlepsze produkty, projekty graficzne i usługi, których projektanci, producenci, czy też wdrążające je instytucje i organizacje zmieniają na lepsze codzienne życie mieszkańców Śląska.

Najlepszym śląskim produktem został śpiwór Radical Custom 1Z wyprodukowany przez Pajak Sport z Bielska-Białej. – Co jeszcze można zrobić ze śpiworem? My, chcąc docenić wzornictwo z lat 20. XX wieku, umieściliśmy na nim mapę Tatr sporządzoną z niezwykłą precyzją przez Wojskowy Instytut Geograficznego. Ale można na nim wydrukować, co tylko się wymarzy – wyjaśniał Wojciech Kłapcia, który razem z  Wojciechem Pająkiem zaprojektował śpiwór. Natomiast bielska firma Marbet zdobyła Nagrodę Specjalną za kolekcję sof i foteli Fin, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka. – To wyróżnienie  udowadnia, że droga, którą wybraliśmy jest słuszna. Będziemy nią podążać  – powiedział  Jarosława Łakomik z zarządu firm, odbierając nagrodę.

W kategorii grafika użytkowa wygrali: projektantka Marta Gawin oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis  Silesiae Superioris z Katowic. Uznanie jury zdobył projekt katalogu „Design zakontenerowany” i identyfikacja wizualna wystaw.  – W projekcie wykorzystałam to, co charakterystyczne dla regionu,  co nas wyróżnia na tle innych miejsc w Polsce. Starałam się przekuć w atut to, co może się wydawać mało atrakcyjne  – mówiła  projektantka. Nagrodą Specjalną uhonorowano system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze. To projekt firmy Dandelion (Jakub Szufnarowski i Piotr Gawiński), a konsultantami merytorycznymi byli: Jerzy Maciejowski i Tomasz Bocheński.  – Powstały znaki czytelne dla wszystkich. Przed projektantami otworzyło się nowe pole do działań – design wszedł do sfery sacrum. Mam nadzieję, że Jasna Góra będzie przodownikiem – mówił o. Mirosław Górkiewicz z Jasnogórskiego Centrum Informacji podczas gali wręczenia nagród.

– Jest nam miło, że coś tak ludzkiego i niedoskonałego wyróżniono w konkursie, w którym wygrywają często produkty doskonałe –  stwierdziła Urszula Szwed ze Spółdzielni Socjalnej Parostatek z Cieszyna, którą stworzyła wspólnie z Pauliną Adamską-Maleszą, Anną Falkiewicz, Anną Krężelok, Anną Pillar, Justyną Świerczek oraz Alicją Woźnikowską-Woźniak. Zwycięzca w kategorii usługa zajmuje się budową konstrukcji z żywej wierzby, projektowaniem graficznym, organizowaniem warsztatów oraz spływów kajakowych Olzą.

Jury przyznało także Nagrodę Specjalną Teatrowi Polskiemu w Bielsku-Białej za cykl „Spektakle bez barier” dla osób niewidomych i niesłyszących.  W projekt są zaangażowani Artur Szczęsny,  Sabina Muras, Maciej Pilecki (tłumacz języka migowego, surdopedagog), Izabela Künstler (audiodeskrypcja) Stefan Knothe (lektor) oraz Hubert Tereszkiewicz (identyfikacja wizualna).  – Cieszy nas, że do teatru przychodzą osoby, które nigdy wcześniej w nim nie bywały, a przecież o to chodzi w projektach społecznych – podsumowała Sabina Muras, zastępca dyrektora Teatru Polskiego.  Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 27 lipca, potem będą prezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach (od 31 lipca do 31 sierpnia).

 WYNIKI KONKURSU

Kategoria: produkt

Zwycięzca konkursu: Śpiwór Radical Custom 1Z
Producent: PSS Ewa Piątkowska-Pająk Pajak Sport
Projekt: Wojciech Kłapcia, Wojciech Pająk

Projekt odwołujący się do trendów stawiających na indywidualizację. Produkt został wzbogacony usługą, umożliwiającą umieszczenie na jego zewnętrznej warstwie z tyveku dowolnej grafiki. Nabywca zarazem otrzymuje ekwipunek, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a zapewnia komfort termiczny w potwierdzonym certyfikatem przedziale temperatur. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie śpiwora, przypominającej bańkę termosu oraz optymalnemu wykorzystaniu właściwości izolacyjnych puchu z polskich gęsi.

Nagroda specjalna

Kolekcja sof i foteli Fin
Producent: Marbet sp. z o. o.
Projekt:  Tomasz Augustyniak

Kolekcja nawiązuje stylistyką do najlepszych tradycji polskiego wzornictwa poprzez wykorzystanie prostych formy oraz materiałów  –  sklejki i wysokogatunkowej wełny, produkowanej przez bielski zakład włókienniczy. Dzięki współpracy z projektantem, firma rozszerzyła swoją ofertę z myślą o odbiorcy szukającym mebli o minimalistycznym wzornictwie i wariantach, umożliwiających tworzenie własnych wersji. Jury doceniło strategię producenta, inwestującego w dobry design jako narzędzie rozwoju firmy.

Kategoria: grafika użytkowa

Zwycięzca konkursu: Katalog „Design zakontenerowany” i identyfikacja wizualna wystaw
Wdrożenie: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Projekt: Marta Gawin

Świeża i odważna identyfikacja wizualna. Na wystawie oraz w katalogu wykorzystano piktogramy nawiązujące do logo projektu Design Silesia, w ramach którego powstały Mobilne Kontenery Designu. Ich identyfikacja ma ciężki, industrialny charakter, odwołujący się  do przemysłowej historii Śląska, ale zarazem wnosi nową jakość w promocji regionu. Zaprojektowano ją jako część szerszej kampanii, w tym edukacyjnej, której zadaniem było pokazywanie cech dobrego wzornictwa. Projekt sam stał się najlepszym tego przykładem.

Nagroda specjalna

System komunikacji wizualnej na Jasnej Górze
Wdrożenie:  Jasnogórskie Centrum Informacji – Klasztor oo. Paulinówna Jasnej Górze
Projekt: Dandelion – Jakub Szufnarowski & Piotr Gawiński,
Konsultacje merytoryczne: Jerzy Maciejowski (współautor piktogramów), Tomasz Bocheński

Wyzwaniem było stworzenie systemu znaków czytelnego i ułatwiającego poruszanie się pielgrzymom z różnych stron świata po Jasnej Górze. Powstały projekty podkreślające duchowy aspekt odwiedzanych miejsc, a zarazem zawierające w prostym symbolu ich esencję. Elementy systemu nie konkurują z zabytkową architekturą, dopasowując się do otoczenia. Projektowanie wkroczyło do strefy związanej z turystyką sakralną, przełamując jednocześnie wzorce estetyczne obecne w miejscach o podobnym charakterze.

Kategoria: usługa  

Zwycięzca konkursu: Spółdzielnia Socjalna Parostatek
Realizacja: Spółdzielnia Socjalna Parostatek
Projekt: Zespól Spółdzielni Socjalnej Parostatek: Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok, Anna Pillar, Urszula Szwed, Justyna Świerczek, Alicja Woźnikowska-Woźniak

Zaczęło się od zbadania kompetencji i potencjału założycielek spółdzielni socjalnej, tworzących dla siebie miejsca pracy. Drugi  poziom projektowania usługi to ciągłe rozpoznawanie potrzeb mieszkańców Cieszyna oraz innych użytkowników, i dostosowywanie oferty do odbiorców. Udało się połączyć tak różne działania jak: budowa konstrukcji z żywej wierzby, projektowanie graficzne, organizowanie warsztatów oraz spływów kajakowych Olzą, twórczo wykorzystując atuty Cieszyna oraz aktywizując  lokalną społeczność.

Nagroda specjalna:

Cykl „Spektakle bez barier” – spektakle dla osób niewidomych i niesłyszących
Realizacja: Teatr Polski
Projekt: Artur Szczęsny,  Sabina Muras, Maciej Pilecki (tłumacz języka migowego, surdopedagog), Izabela Künstler (audiodeskrypcja), Stefan Knothe (lektor), Hubert Tereszkiewicz (identyfikacja wizualna)

Poszerzono grono odbiorców sztuki o osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu poprzez wprowadzenie audio deskrypcji i języka migowego do przedstawień teatralnych. Projekt jest wynikiem świadomie prowadzonych badań, a do jej realizacji zaproszono licznych specjalistów.  Spektakle z ułatwieniami są otwarte dla wszystkich, także widzącej, czy słyszącej publiczności. Plusem projektu jest atrakcyjny graficznie sposób informowania o usłudze, który będzie rozbudowany o materiały drukowane w języku Braille’a.

Jury:

Przemysław Dębowski, grafik, założyciel wydawnictwa Karakter,
Czesława Frejlich, wykładowca na ASP w Krakowie i redaktor naczelna kwartalnika projektowego „2+3D”,
Maja Ganszyniec, projektantka, Studio Ganszyniec,
Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn,
Bogumiła Jung, projektantka i prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych,
Ake Rudolf,  koordynator projektów w Internationales Design Zentrum w Berlinie,
Lucyna Sikora, dyrektor Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego,
Barbara Szafir, zastępca dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Patroni honorowi konkursu „Śląska Rzecz”:

Minister Gospodarki
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Marszałek Województwa Śląskiego
Burmistrz Miasta Cieszyna

Partnerzy konkursu „Śląska Rzecz”: 

Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Muzeum Śląskie
Europerspektywy
Śląski Czerwiec Projektowy
Fundacja Viribus Unitis

Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik GajdaŚląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik GajdaŚląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik GajdaŚląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik GajdaŚląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik GajdaŚląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda

Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda

Śląska Rzecz 2014 fot. Dominik Gajda