Uroczyste zamknięcie Śląskiego Czerwca Projektowego miało miejsce 28 czerwca 2014 roku w Gliwicach, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Organizatorów projektu, do których należą Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Katowicach, Dobroteka w Dobrodzieniu, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Wnętrz Domar z Wrocławia, Instytut Sztuki w Opolu, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele sponsorów oraz zaprzyjaźnionych uczelni śląskich, w tym Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie otworzyła dr hab. inż. arch. Natalia Bąba-Ciosek prof. nzw. Pol. Śl. Rozpoczętood prezentacji najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce podczas Śląskiego Czerwca Projektowego 2014. Wspomniano o uroczystych obronach prac dyplomowych organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w katowickim Rondzie Sztuki, otwartej wystawie prac dyplomowych studentów Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, plenerze rzeźbiarskim organizowanym przez Dobrotekę, otwarciu VII edycji konkursu Wizja Wypoczynku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Nocy z Designem w Galerii Wnętrz Domar, wykładzie dr Aleksandry Gizy w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, warsztatach projektowych Architekci i ROCA Dzieciom zorganizowanych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, czy wreszcie Letniej Akademii Gier w Zamku Cieszyn. Następnie Pan Jan Cegiełka, Dyrektor Kreatywny Dobroteki dokonał krótkiego podsumowania wszystkich działań prowadzonych na terenie Śląska Opolskiego, Dolnego, Górnego i Cieszyńskiego przez 8 instytucji związanych z obszarem szeroko rozumianego designu. Zakreślony pozytywnie obraz prac Organizatorów Śląskiego Czerwca Projektowego przemawia za sukcesem wspólnego przedsięwzięcia i zachęca do dalszych działań. Wykład kolejnego Gościa, dr inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego dotyczył ikon architektury na Śląsku i był swoistym wprowadzeniem do kolejnego punktu programu. Budynki prezentowane i omawiane przez dr Nakoniecznego należały do grupy obiektów wskazanych w ramach materiałów bazowych konkursu „Sweet Focia z dobrym designem”. Kulminacyjnym punktem uroczystości zamknięcia tegorocznej edycji Śląskiego Czerwca Projektowego było ogłoszenie laureatów konkursu „Sweet Focia z dobrym designem”. W tej części programu prof. Natalia Bąba-Ciosek skrótowo przedstawiła najważniejsze fakty dotyczące przebiegu konkursu oraz skład Jury konusowego, w skład którego weszli:

Natalia Bąba-Ciosek – Wydział Architektury, Politechnika Śląska, Gliwice – przewodnicząca Jury

Urszula Smaza-Gralak – Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław

Andrzej Sobaś – Akademia Sztuk Pięknych, Katowice

Jan Cegiełka – Dobroteka, Dobrodzień

Liwia Pawlik – Domar Galeria Wnętrz, Wrocław

Natalia Krawczyk – Galeria Sztuki Współczesnej, Opole

Magda Hlawacz – Instytut Sztuki, Uniwersytet Opolski, Opole

Ewa Gołębiowska – Zamek Cieszyn

Klaudia Bączek – Roca Polska Sp. z o.o.

Następnie ogłoszono zwycięzców konkursu:

Nagroda Główna: rower Strida ufundowany przez WSC

SELFIE PRZED AKADEMIĄ autor: Berenika Furgał

Nagroda Specjalna: bony do ZARA HOME ufundowane przez ROCA

KOCHAM MOJE MIASTO! autor: Michał Łypaczewski

COŚ TU POPRAWIMY… autor: Rafał Rosiak

Nagroda Dodatkowa: pufy SITSIT ufundowane przez firmę KLER

SERCE W SERCU KATOWIC autorka: Karolina Stoces

GOSIA I ŻYRAFA W CHORZOWIE autorka: Agnieszka Skiba

DOBRY DESIGN DLA KAŻDEGO autorka: Ada Birecka

DAMA BEZ ŁASICZKI autorka: Katarzyna Procek

POCZTÓWKA Z KATOWIC autor: Janusz Kocik

Na zakończenie spotkania Goście zostali zaproszeni na nieformalną część uroczystości oraz finisaż prac dyplomowych: licencjackich i magisterskich wykonanych na kierunku Architektura Wnętrz i prowadzonych w Katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Laureatom konkursu „Sweet Focia z dobrym designem” bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejna edycję Śląskiego Czerwca Projektowego w przyszłym roku.

 

Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem DKonkurs Sweet Focia z Dobrym DesignemKonkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem